Викуп. Оповідання Марка Вовчка. Прижиттєве видання книжки однієї з найвідоміших українських жінок-письменниць. Ця невелика книжка побачила світло в Санкт Петербурзі в 1862 році, і разом з іншими творами українських письменників, увійшла в серію книжок “Сільська бібліотека”.

Цікаво, що ця серія складалася з книжок справжніх засновників української літератури – Григорія Квітки, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Ганни Барвінок. Всі книжки друкувалися невеликим тиражем, до наших часів багато книжок були утрачені.

Роскажу вамъ про Якова Харченка, якого вінъ смутку набравсь у Хмелинцяхъ, залицаючись до Коханівни.
Приходимо ми зъ нимъ, у неділю, підъ те село. Сонечко вже низенько. Мій парубокъ, дивлюсь, ніби почавъ приставати. Примічаю мовчки…. Придержавъ, знаете, собі ходу, — примічаю: зробився мій парубокъ зовсімъ другий чоловікъ. Всю дороту бувъ такий говірький та веселий, бубонівъ, якъ міський дзвінъ, а тутъ ніби води въ ротъ набравъ, и брови здвинувъ, и голову повісивъ.
Письменниця писала простою українською мовою, прості, життєві твори. Насправді і’мя письменниці – Марія Вілинська (1833 -1907рр), але українцям вона більш відома під псевдонимом Марка Вовчка, який сама письменниця не дуже полюбляла.

Розповідають, що Марія була вродливою жінкою, і мала романи з деякими представниками літературнї еліти свого часу. Навіть великий Кобзар – Тарас Шевченко присвятив їй свій вірш – “Марку Вовчку”. Також відомо про близький зв’язок письменниці з Тургенєвим та Кулішем. Але все це чутки 🙂

Відомо, що ця вродлива жінка, була щє й дуже розумною. Вона володіла декількома іноземними мовами, часто подорожувала, була знайома навіть в Жулєм Верном.

Твори Марка Вовчка можна любити, можна не любити, але вони складають історію справжньої, народної, української літератури. Творчість письменниці відома і за кордоном. Наприклад повість “Маруся” була перекладена на декілька мов, і мала попит у іноземних читачів. Багато років Марія Вілинська працювала в відомому міжнародному журналі «Magasin d`Education et de Recreation».

Невелика, але дуже цінна і рідкісна книжка “Викуп”. Оповідання Марка Вовчка. Надрукована в 1862 році. Вона складає золотий фонд нашого сайту, поруч з кижками Котляревського, Куліша, Шевченка, Грушевського, та інших видатних українців.
Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua
Кобзар
Будь ласка, прокоментуйте
Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар