«Історія України-Русі» — багатотомне, прижиттєве видання робіт українського історика, ідеолога української державності, і Голови Центральної ради Української Народної Республіки (1918-1920 рр..) – Михайла Грушевського.
Ця історична монографія описує історію України, і земель населених Українцями, до середини 17 століття. Перший том «Історії України-Русі» був опублікований у Львові в 1898 році.

Великий український історик і громадський діяч Михайло Грушевський був упевнений, що українці і росіяни є різними і різновекторними по своєму походженню і розвитку народами, з різними коренями та історичними шляхами створення своїх держав.

В своїх історичних дослідженнях, які були зведені у великий історичний збірник – «Історія України-Руси» Михайло Грушевський наводить численні докази того, що історія української нації починається в 4 столітті.
Історичними предками українців вважаються ранньослов’янські племена анти, які мали єдину мову і зачатки державного ладу. З плином часу з розрізнених поселень сформувалася єдина і велика слов’янська держава – Київська Русь.

Основою праці Михайла Грушевського служить докладно викладене, написане цікавою для читання мовою, історичне спостереження про невпинний, багатовіковий розвиток української нації, розвиток її самобутнього побуту і унікальної культури.

У своїх працях Грушевський приділяє особливу роль Великому князівству Литовському. Він доводить, що східнослов’янське населення відігравало в його становленні і розвитку важливу роль, він вважає цю державу продовженням Київської Русі.

У той самий час, на думку автора, питання поділу християнства на православне і католицьке, змусило українців, з часом, зблизитися з Московською державою.

В «Історії України-Руси» звертається особиста увага на історичний факт зради московськими князями умов Переяславської Ради.
Михайло Грушевський у своїй праці «Історія України-Русі» доводить, що українці протягом багатьох століть були пригнобленим народом і перебували в опозиції до урядів Речі Посполитої, Московської Русі і Російської імперії.
На думку історика українська нація має всі права на власну державність, адже для цього існують всі історичні і економічні передумови.

Чому Михайла Грушевського ставлять в один ряд з такими великими українцями як Тарас Шевченко, Іван Франко, Григорій Квітка-Основ’яненко, Іван Котлятевскій, Пантелеймон Куліш та Микола Гоголь? Історик, політичний і громадський діяч, академік – Грушевський був засновником української наукової історіографії, активним прихильником українізації та української державності.
Поширьте будь ласка цей обзор в соціальних мережах. Українці мають знати свою історію
Кобзар
[…] поруч з кижками Котляревського, Куліша, Шевченка, Грушевського, та інших видатних […]
[…] Українці мусять стати нацією, коли не хочуть зістатися паріями серед народностий. Прийшов той час — час життя і смерті. Деякі підстави національного розвою сотворені працею останніх літ у Галичині — їх можна присвоїти. Але поза тим зістається багато такого, що мусить бути зроблене самими Українцями, і не буде, не може бути зроблене ніким іньшим за них. […]
[…] состоит из множества уникальных изданий, посвященных: истории, культуре, и […]
[…] За радянських часів зберігання документів і книжок, які підтверджували створення Української Держави, […]
[…] і чужих, хай краще пізнання дрімучої величини нашої Батьківщини додасть нам енергії й сили до праці, а серед чужої […]