книги

Чигиринський Кобзар і Гайдамаки, 1844 рік

Чигиринський кобзар и Гайдамаки Тарас Шевченко 1844
Автор kobzar

Чигиринський Кобзар і Гайдамаки (Чигиринській Кобзарь и Гайдамакы) – це друге, прижиттєве, видання збірки творів Тараса Шевченко. В цю книгу увійшли вісім віршів із першого “Кобзаря” (1840) та поема “Гайдамаки” (1841).

 чигиринский кобзарь  и гайдамаки тарас шевченко
Чигиринький Кобзар и Гайдамаки Тараса Шевченко

Чигиринській Кобзарь и Гайдамаки прикрашений офортом із зображенням народного співака, кобзаря, якого супроводжує хлопчик-поводир. Малюнок був написан товаришем Шевченка, відомим художником, Василєм Штернбергом. Завдяки цьому малюну книга отримала назву – Кобзар.

кобзарь штернберг
Портрет Василя Штернберга

Про “Гайдамаки” 1841 року

Історики стверджують, що Кобзар видавництва 1840 року був дуже швидко розпроданий. Але поему “Гайдамаки”, яка побачила світ в 1841 році, чекала інша доля.

чигиринській кобзарь и Гайдамакы 1844 год Тарас Шевченко
Гайдамаки Тараса Шевченка

Тарас Шевченко друкував “Гайдамаки” за власні кошти, сам займався видавничими й цензурними справами. В цензурних архівах залишились документи (розписки), з яких відомо, що рукопис віддавав і забирав сам автор. Цензурував це видання П. Корсаков з 11 до 29 листопада 1841 року.

кобзар гайдамаки предплатний квіток

Відомо, що поет надрукував спеціальні передплатні білети, які поширював серед всіх своїх друзів і знайомих. Так, у листі до Г. Квітко-Основ’яненка 8 грудня 1841 р. він писав:

Посилаю вам білети на “Гайдамаки”, роздайте, будьте ласкаві, як умієте, вони вже надруковані. Та єй-богу, сором сказать, нема чим викупить з друкарні.

чигиринський кобзар і гайдамаки

Пoсилаючи oдин із перших примірників тиражу Г. Тарнaвському, Шевчeнко в листі 26 березня 1842 р. писав:

Я думаю, вы меня хорошенько побранили за “Гайдамаки”. Былo мне с ними горя, насилу выпуcтил цензурний комитет, возмутительнo да и кoнчено, насилу кое как я их увeрил, что я не бунтoвщик. Теперь спeшу разoслать, чтoбы не спoxватилиcь.

чигиринський кобзар цензор Корсаков

Поема “Гайдамаки” продавалася складно. Станом на 1843 рік, в книгарні видавця Івана Лисенкова в Петербурзі, залишалось приблизно вісімьсот нерозпроданих книжок “Гайдамаки”.

кобзар. Первое издание 1840г.

У 1843 році Тарас Шевченко отримав ступінь “вільного художника” і вирішив здійснити подорож в Україну, однак коштів у нього для цього не було. 8 лютого 1843 року поет продав книгопродавцю Лисенкову за 1500 рублів сріблом “у вічне і спадкове володіння” твори, надруковані в Кобзарі 1840 року і поему “Гайдамаки”, що вийшла в 1841 році.

чигиринський кобзар тарас шевченко

Книготорговець вирішив об’єднати і зброшорувати частину тиражу другого видання Кобзаря з вже надрукованою поемою Гайдамаки в одну книжку. Придбані у поєта поеми Лисенков видав малоросійською мовою в наступному 1844 році.

Про видання “Чигиринський Кобзар і Гайдамаки”, 1844 року

Цікава історія назви “Чигиринський Кобзар”. За однією з версій, приставка Чигиринський була зроблена для введення в оману царських цензорів. За іншою з версій – нова назва була придумана з комерційних міркувань.

Чигиринский Кобзар і Гайдамаки Тарас Шевченко

Існує версія, що назва “Чигиринський Кобзар” пов’язана з ім’ям гетьмана Богдана Хмельницького, резиденція якого розташовувалася в Чигирині.

чигиринській кобзарь и Гайдамакы 1844 год

Через особливості цензури того часу, усі прижиттєві твори Шевченка написані малоросійською мовою, на “ярыжке” – орфографії української мови, заснованої на російських правилах читання. Ця “мова” була призначена Емським указом 1876 року, серед інших обмежень, вона (на шкоду системам зі змінами в абетці) була оголошена обов’язковою до застосування для української преси в Росії (щоб “не было допускаемо никаких отступлений от общепринятого русского правописания”).

Кобзар. 1840. Тарас Шевченко

Чому до наших днів збереглося так мало примірників першого і другого видань “Кобзаря” Тараса Шевченка?

30-го травня 1847 року повідомлено було міністру народної освіти найвище рішення у справі про Украйну-Слов’янському суспільстві і відносно саме сказано було, що графу Уварову надаються розпорядження по 11 пункту про заборону і вилучення з продажу “Кобзаря”, творiв Шевченка, і деяких інших книг. Граф Уваров в відповіді про виконання, між іншим, писав, що він зробив цензурному відомству розпорядження, щоб твір “Кобзар” і інші, не були надалі “дозволяеми до передрукування”.

шевченко циркуляр про вилучення творів 1847

Відомо, що у № 138 С.-Петербурзьких відомостей, 21-го червня 1847 р є надруковане оголошення про продаж в крамниці Лисенкова книги “Чигиринський Кобзар і Гайдамаки (Чигиринській Кобзарь и Гайдамакы), твір Шевченка”. Але незабаром документ про заборону і вилучення “запрацював”. Далі здійснився щє один історичний факт. За конфірмацією 1847 року Тарасу Шевченко заборонено не тільки писати й малювати, але й друкувати свої твори.

kobzar кобзарь кобзар тарас шевченко

Заборона і вилучення “Кобзаря” з бібліотек, книгарень та в окремих громадян після арешту Шевченка в 1847 році зробило видання рідкісним ще за життя автора.

Тарас Шевченко, історія видання книги “Чигиринський кобзар і Гайдамаки”, 1844 рік

Я розповів вам про історію створення першого і другого виданнь Кобзарів. Згодом, в 1860 році, було надруковано третє видання Кобзаря, але про це ми поговоримо іншим разом.

Чигиринський кобзар і Кобзар 1860 року

Про культурний простір Кобзар

Завдяки цій книзі “Чигиринській Кобзарь и Гайдамакы” був створен сайт kobzar.in.ua. На сторінках нашого сайту ми знайомимо читачів із описами рідкісних антикварних книг.

Кобзар співає про славне українське минуле. Він тішить і надихає нові покоління на любов до Батьківщини і рідної землі. Кобзар – це любов до друкованого давнього слова.

Ми є тим, що відчуваємо, що слухаємо, що читаємо. Наше навколо – це наше життя і наші дії. Життя – це воля, надхнення, знання та досвід багатьох поколіннь українців. Кобзар – це книга життя України.

кобзар культурний простір kobzar

Культурний простір Kobzar прагне створювати освітній та інформаційний контент різними мовами. Зараз ми розвиваємо декілька блогів та сторінок у соціальних мережах, будуємо простір для зустрічей з українською та закордонною спільнотою.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте