книги

Твори Івана Котляревського. Видання часів УНР, 1918 рік

Твори Івана Котляревського 1918
Автор bouquiniste

Твори Івана Котляревського, Друге видання, редакція, передмова та примітки Сергія Єфремова. Книга з портретом автора, ілюстраціями В. Корнієнка, академіка Позена, заставками Івана Бурячка, та іншими малюнками. Надрукована книга в м. Київ, видавництвом “ВІК” в 1918 році, який є періодом УНР (Української Народної Республіки).

Орігінальні твори Котляревського друкувалися “малороссійською мовою”, в цому виданні всі твори були вперше перелицьовані на українську мову, що робить цю книгу унікальною в своєму роді. Тираж киги не вказаний.

Твори Івана Котляревського 1918
заголовна картка з першого видання Енеїди (1798р).

В виданні 1918 року надруковані безсмертні твори Котляревського: Енеїда, Ода до князя Куракина, Наталка-Полтавка, Москаль-Чарівник, бібліографічні та біографічні розвідки від редактора.

На 152 сторінці книгу прикрашає факсімілє автографу Котляревського з останньогї сторінки орігіналу “Москаля-Чарівника” із колекції П. Зайцева. Крім цього, разом з 16 малюнками, та портретом, опублікована заголовна картка з першого видання Енеїди (1798р).

автограф Котляревського
автограф Котляревського

Сергій Єфремов писав в рецензії до Другого видання Творів Івана Котляревського, в 1918 році наступне:

Іван Котляревський народився в 1769 році. За п’ять років до його народження (в 1764 році) був скасований гетьманський уряд в Україні й организовані перші російські губернії – Слобідська та Новоросійська. Коли Котляревському минуло шість років (1775) була зруйнована Січ Запорозька; на тринадцятому році його життя (1782) в Україні запроваджені “губернскія учрежденія”, що заступили стародавній лад козацький; в наступному році (1783) козацькі полки реорганизовано по імперському зразку; ще пізніше в 1785 році з’явилась “жалованная грамота дворянству”, з якою народилась жменя “благороднаго дворянства” з козацької старшини, але милійони вільних людей, з цього часу у кріпацтво були повернуті…

Це були важкі для України часи, але саме вони розкрили талант Котляревського в його народних творах.

Твори Івана Котляревського зміст 1918

В “Енеїді” й “Оді до князя Куракина” показана самобутна українська народна правда. В своїх п’єсах, живими образами він показує, що є доброго та гарного в житті народа, якою правдою він живе, і як можна розглянути й вишукати під “сірою свитою та вбогою сільською стріхою” добре українське серце. Гумористичний стиль Котляревського розкривається коли він малює щиро-народне життя. Просту народну правду, що й в “Енеїді”, показують його твори “Наталка-Полтавка” і “Москаль-Чарівник”.

зміст малюнків в Твори Івана Котляревського 1918

Котляревський назавжди став українським класіком. За свій довгий вік він написав небагато творів, але всі воні сповнені патріотичним настроєм, орігінальним світоглядом, і самобутним поглядом на події в світі.

Твори Івана Котляревського, надруковані за часів УНР в 1918 році, і вперше перелицьовані на українську мову, назавжди увійшли в українську історію. Це рідкасна книга з глубоким, іронічним змістом, який дуже цікаво читати.

Українська література багата на талановитих авторів та унікальні видання. Одним з таких примірників є Чигиринський Кобзар і Гайдамаки, Тараса Шевченка. Дуже цікавою з історичної точки зору є Чорна Рада, Записки о Южной Руси, Пантелеймона Куліша.

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

Про автора

bouquiniste

bouquiniste коллекционер редких антикварных книг, живописи, графики и предметов старины. Участвую в реставрации и спасении редких букинистических изданий, заинтересован в создании библиотеки библиографических редкостей...

Будь ласка, прокоментуйте