Альбом “Офорти Михайло Дерегус”, видавництво “Мистецтво”, 1971 рік, автор тексту І.І.Верба, 17 іллюстрацій, на суперобкладинці фрагмент ілюстрації “Народження пісні”. Тираж 2000 примірників. Автограф: “Ігорю Вербі з любов’ю й дружбою, М.Дерегус, 13.8.1971”

Офорти репродуковані в альбомі, – незначна частина з того, що створено Михайлом Гордійовичем Дерегусом більш ніж за сорок років творчості.
Популярність Дерегуса величезна. Він народний художник СРСР, лауреат Шевченківської премії, його нагороджено орденом Леніна. За цими високими нагородами та відзнаками стоять захоплення і повага сучасників, данина самобутності обдаровання, висока оцінка майстерності.
Об’єктивно Михайло Дерегус — щасливий художник. Але це не означає, що все в його творчості радісне і безтурботне. Пам’ять нагадує образи, сповнені горя й страждань, жорстокої боротьби і смертельної муки жертв, образи героїв, які проходять крізь усі випробування історії.

Щастя митця в тому, що вся його творчість і все його єство злилися воєдино з життям народу, з його минулим, сьогочасним і майбутнім, що він ніколи не втрачає віру в своїх героїв, у справедливість і правоту їхньої боротьби. Щастя Михайла Дерегуса – у постійності його почуттів і непохитності переконань.
Образну систему творчості Дерегуса формують особисті враження. Складний процес їх узагальнення, вірність школі реалістичного мистецтва зі сталими традиціями гуманізму і народності, нарешті, культура й побут, духовне багатство українського народу, його фольклор, література. Найбільш виразно це простежується в офортах художника, що, природно, не зменшує позитивних якостей його живопису, малюнків, монотипій.
Дерегус не просто відтворює з документальною точністю ті чи інші мотиви української природи, ілюструє героїчний епос, поезію Шевченка і Лесі Українки, прозу Гоголя та Марка Вовчка.

Його творча фантазія не обмежена і не скута обраним мотивом. Він лише привід для втілення хвилюючих задумів, для передачі настрою, ствердження певних ідеалів. Досить згадати численні варіанти знаменитого “Вітру”, “Козака Голоти”, “Козака-бандуриста”, “Катерини”, “Народження пісні“.
Легендарна історія України, оспівана в піснях і думах, чарівна краса рідного краю, захоплення подвигом народу, його моральною силою і величчю творчої праці виховали Дерегуса-митця.
В остаточному рішенні лише деякі його образи містять конкретність мотиву. Це ряд пейзажів сорокових років, що входять до серії “Шляхами України”. Як логічне продовження теми, окремі твори шістдесятих років, трагічні аркуші “Шляхами війни” в них біль і страждання, гнів і відповідальність очевидця вимагали суворої правди всього баченого й пережитого.

Ці офорти побудовані або на основі підкреслено буденних мотивів – дерев’яний приплав біля річки, оточений низькими сільськими спорудами; путівець, розмитий осінніми дощами, що зникає у туманній далечині; запорошена снігом невеличка гребля – або на жахливій, потрясаючій правді рашистського – фашистського бузувірства.
Діапазон переживань Дерегуса надзвичайно широкий – від м’якого ліризму і навіть деякого умиротворення до патетики страждання і гнівного обвинувачення. У більшості своїй роботи, і зокрема ті, що здобули найбільшого визнання, є наслідком складного узагальнення і синтезу, такого властивого творчості Дерегуса.
Уславлені «думи» і «пісні» виростають з усього духовного багатства особистості. В них втілені ідеали мужності і героїзму, честі і любові, вірності Батьківщині і готовності до самопожертви в ім’я її майбутнього, в ім’я народу. Їхні образи – кредо художника.

У процесі його утвердження, в пошуках найбільшої виразності й переконливості ставали все більш значущими і масштабними засоби відображення. Від простого ілюстрування конкретних фольклорних і літературних творів Дерегус переходить до створення образів філософського та історичного узагальнення. Далі, до символів хвилюючих, пристрасних і окрилюючих. Їхньому втіленню підпорядкований, здавалося б, увесь арсенал офортних технік у комбінації з гравіруванням сухою голкою, ефектами акватинти і кольорового друку.
Як правило, у Дерегуса кожна техніка, точний і чіткий рисунок, характер якого обумовлений ступенем емоційної напруженості сюжетного задуму, сприяють максимальній виразності образів.
Офорти, репродуковані в альбомі, виконані в різний час. З роками приходила зрілість і впевненість, розсувалися горизонти бачення і задумів, удосконалювалася майстерність. Але й сьогодні Дерегус залишається вірним своїм ідеалам, постійним у своїх прагненнях, у щедрості таланту й духовного пориву.

Автор предмови Ігор Верба — український мистецтвознавець; член Спілки художників України з 1966 року; почесний академік Національної академії мистецтв України з 2004 року.

Культурний простір Кобзар прагне зберігати українську культурну спадщину. У своїх публікаціях ми розкриваємо біографії українських митців та історію створення шедеврів.
Будь ласка, прокоментуйте
Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар