Про нас

Антикварні книги. Специфіка інвестування

Антикварні книги. Специфіка інвестування
Автор kobzar

Антикварні книги, як і весь антикварний ринок, живуть за своїми власними законами, які важко піддаються прогнозам. Антикварний ринок сильно диференційований. Те, що справедливо відносно старих майстрів, не має ніякого відношення до марок, зброї і вже тим більше до сучасного мистецтва. Інший нюанс — волатильність кінцевої ціни.

На відміну від нафти, акцій і нерухомості, антикваріат не є біржовим товаром. Фактична вартість твору визначається за сукупністю безлічі суб’єктивних факторів, і дуже часто – інтуїтивно.

Переконлива, якісна презентація предмета, і красномовність аукціоніста можуть суттєво підняти ціну, створивши прецедент, здатний підтягнути статистику і вплинути на підсумки подальших угод.

Антикварні книги. Специфіка інвестування
Подарунок Вінстона Черчіля Йосипу Брозу Тіто в 1953 році. В цей рік Тіто став першим президентом Югославії, а Черчиль нобелівським лауреатом за історичні праці. Автограф Черчіля Брозу Тіто

Прогнози інвестиційних ризиків актуальні виключно щодо конкретних напрямків. Кожна грань антикварного ринку повинна бути розглянута окремо, з урахуванням своїх специфічних факторів. Сьогодні ми розглянемо напрямок букіністіка.

На відміну від «блакитних фішок» — живопису імпресіоністів, модерністів і ключових старих майстрів, антикварна книга належить до тих категорій, які володіють високою стабільністю при достатньо низькій ліквідності. Букіністіка не є тим активом, який дозволяє швидко вкладати і виводити кошти.

Продаж об’єктивно цінного старовинного фоліанта може вимагати певного часу. При цьому продавець повинен володіти знанням питань ціноутворення, кола потенційних покупців і деяких інших аспектів.

Антикварні книги. Специфіка інвестування..

Старовинна книга була і залишається надійним варіантом для вкладення грошей. Не зважаючи на те, що букіністіка (на відміну від сучасного мистецтва) означає довгі гроші, ціни на антикварні видання продовжують повільно, але неухильно зростати.

Підтвердженням тому можуть стати приклади з архівів провідних аукціонних домів.

Згідно зі статистикою експертів-букіністів, вартість окремих видань може збільшитися приблизно в 8-10 разів протягом одного десятиліття.

кобзар kobzar i gaydamaki тарас шевченко
Чигиринський Кобзар и Гайдамаки, 1844 рік, Тарас Шевченко

Інвестиції в букіністіку мають довгостроковий характер. Як правило, більша частина книг покидає ринок на кілька десятиліть.

Середньостатистичний колекціонер починає створювати свою бібліотеку в середньому віці і розлучається з нею на схилі років, залишаючи її своїм спадкоємцям.

Таким чином, книги, куплені зараз, повернуться на ринок не раніше 2030 – 2060-х років.

кулиш записки о южной руси Антикварні книги

Ринок антикварних книг консервативний і не схильний до серйозного впливу моди або нових технологій, він передбачає терпіння і особисту зацікавленість. Тому фінансові та інші кризи не сильно впливають на установлену систему ціноутворення на антикварні книги.

История Россійская. Щербатов, 1794
Исторія Россійская. Щербатов, 1794

Періодично колекціонери виставляють свої зібрання на торги з метою вивести гроші і вкласти їх, наприклад, у бізнес або нерухомість.

Покупець, при цьому, отримує можливість купувати книги, роблячи цікаву інвестицію в довгостроковій перспективі. Але спроба перепродати колекцію, наприклад, через кілька місяців, швидше за все, не принесе жодних дивідендів.

Антикварні книги – це довгострокова інвестиція.

kobzar антикварні книги кобзар

Інвестиції в букіністіку виправдані за умови ретельного розрахунку і готовності почекати деякий період часу. При цьому експерти не рекомендують купувати в інвестиційних цілях мовні словники, підручники, медицину та іншу вузькоспеціалізовану літературу. Набагато легше буде продати книги про полювання, промисловість, історію, видатних персонажів минулого.

Татищева Россійская Исторія
Татищева Россійская Исторія

Розглядаючи російську літературу, варто особливо відзначити прижиттєві видання класиків. Давно доведено, що дорога книга зростає в ціні швидше дешевої і, отже, найбільш приваблива з точки зору інвестицій.

Пьеса Три сестры А.П. Чехова Антикварні книги

Як показує досвід букіністів, не варто купувати неповні комплекти і, тим більше, окремі частини комплектів. Вартість комплекту, у якому відсутній хоча б один том, буде значно нижче.

Винятком можуть стати лише втрачені тиражі. Наприклад, відсутність згорілого цілком 5-го тому Грабаря не є дефектом.

Видання, в якому бракує ілюстрацій або присутні відновлені сторінки, також втрачає в ціні. Винятком є лише вкрай рідкісні, дорогі екземпляри. Пошкоджена і «запущена» книга може обернутися додатковими витратами на відновлення. Ще більше проблем принесе неякісна або непрофесійна реставрація.

История Российская. Щербатов
Исторія Россійская от древнейших времен. Щербатов 1770-1791. 7 томов,15 книг

Важливо враховувати, що книги мають синергетичний ефект – подібне завжди притягує подібне. Підбірка книг на одну загальну тему буде користуватися більшим попитом, ніж окремі видання. Кращим варіантом для колекціонера і інвестора, є ретельно складена і каталогізована бібліотека. Такий лот, в разі його продажу, незмінно знайде свого покупця, і буде проданий за максимальною ціною.

Антикварні книги. Специфіка інвестування..

Купуючи книгу, слід звертати увагу на штампи, печатки, і сліди від них. Не виключено, що цінний фоліант є власністю державної бібліотеки, і це може спричинити вкрай неприємні наслідки.

Печатка може бути приватною, дореволюційної, але ні в якому разі не радянської. Слід враховувати і те, що багато неіснуючих сьогодні фондів були реорганізовані або перейшли під підпорядкування інших інстанцій. Так, знак Румянцевського музею, швидше за все, вказує на те, що видання значиться в картотеці Російської державної бібліотеки.

Руководство по сахарному производству. Штоманъ, 1888 год

В той самий час, приватні печатки і, тим більше, екслібриси є атрибутом «історії речі», що може зіграти на руку продавцеві, і істотно підвищити ціну антикварної книги.

продам антикварную книгу

Щоб отримати консультації в галузі купівлі або продажу антикварних книг, і з питань реставрації старих антикварних книг, зв’яжіться з нами електронною поштою.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте