Українці дорогі своїми національними рахунками. Українство повинно бути введене в свої природні береги; в сім лежить спільний інтерес усіх прихильників свободи, поступу й суспільного розвою. Національні території мусять бути положені в основу організації самоуправи і репрезентації.
Для мішаних територій і народностий бөзтериторіальних мусить бути дана певна формула гваранції, забезпечена репрезентація меншостей. Тоді національне питание може поплисти своїм руслом, не спиняючи розвою політичних і соціально-економічних питань загальнійшої натури.

Для Українців се має особливо живе значіння, і тому вони мусять приложити особливі старання до роз’яснення сих питань серед російської суспільности і серед суспільностий іньших народностий Росії, до вироблення в порозумінню з іньшими уголосними групами найбільше пожаданої формули сих відносин і переведення її в життя.
Все се, розуміється, речі не легкі. Потрібні органи преси, в мові не тільки українській, але й росийіській, потрібні зараз (і заснованню органів на росийській мові ніщо не стоїть на перешкодї), потрібна інтенсивна публіцистична й агітаційна діяльність, перегляд у відносинах своїх і чужих.

Треба інтенсивної праці коло тих підстав, на яких мусять бути оперті наші національні постулати (наприклад щоб жадати заведення української мови в школах, треба мати підручники, людей приготованих бодай на першу хвилю для викладу української мови, літератури й іншого, і так зі всім). Треба мати з чим прийти до народа й до інтеліrенції, коли упадуть правительственні заборони…
Нинішній перелом у Росії застав Українців сильно неприготованими. По десятилітях застою, заведеного нашими “культурниками”, тільки останніми часами началися якісь прояви розбудження, якогось руху.
Приходиться гірко жалувати тих змарнованих часів, тих пропащих для України генерацій. З потроєною енергією прийдеться нинішній rенерації працювати, щоб достроїтися до вимог і задач моменту.

Українці мусять стати нацією, коли не хочуть зістатися паріями серед народностий. Прийшов той час – час життя і смерті. Деякі підстави національного розвою сотворені працею останніх літ у Галичині – їх можна присвоїти. Але поза тим зістається багато такого, що мусить бути зроблене самими Українцями, і не буде, не може бути зроблене ніким іньшим за них.
Михайло Грушевський
Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua
Кобзар
Будь ласка, прокоментуйте
Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар