Мир Зои Лерман. Автор: Селим Ялкут. Художнє оформлення: Пінхас (Павло) Фішель. Київ: Дух і Літера, 2008. 352 стор. Російською мовою.
Селим Ялкут // Мир Зои Лерман.— Київ: Дух і Літера, 2008. — C. 352

Найдокладніша і максимально опрацьована робота про життя і творчість української художниці. Рідкісна книга-альбом “Мир Зои Лерман” була складена при житті майстрині на основі особистих спогадів Зої Наумівни та спогадів її друзів і колег. Ця книга про її особисту і творчу біографію, про її внутрішній світ.

Художник прагне до досконалості, обмежувачем можуть бути тільки терміни земного існування. Шанувальників, які сумують за передчасною смертю художника, може втішити споглядання його творінь. Тому що у світі мистецтва час тече по-іншому, це час цінностей, створених раз і назавжди. Усе сказане має до особистості Зої Лерман прямий стосунок. Найсумніша радість – бути поетом. Ці влучні слова Гарсіа Лорки ніби спеціально призначені для характеристики Зої Лерман. Сумна радість у її роботах, сумна радість у її характері, сумна радість у її світі. У цьому співмірність людського існування, у цьому бездоганний естетичний критерій її мистецтва.
Селім Ялкут

Ця книга про життя та творчість, про враження друзів та колег. Крім слів, книга містить багато фотографій картин та графіки, які вражають своєю поетичністю та вічними істинами добра, любові та краси.

Про художницю
Зоя Лерман (1934 – 2014) народилася, жила та працювала в Києві. У своїй роботі автор зробив аналіз творчості видатної художниці ХХ століття, чий буремний життєвий шлях був сповнений добрих справ, боротьби, мистецтва.

Посеред усіх колег Зою Лерман вирізняла любов до простої людини, її притаманна надпотужна інтуїція і здатність зображати невимовне. Як і все покоління художників, що жили й працювали під гнітом радянщини, її шлях – це шлях боротьби з офіціозом.
Полотна української нон-конформістки святково-епічні, світлі, піднесені, сповнені щирості і натхнення.

Живопис та графіка, що представлені в книзі, дозволяють краще зрозуміти творчість Зої Лерман, ніж будь-які слова. Вона є художником високого поетичного натхнення, що наділена унікальним даром передавати мовою мистецтва вічні істини добра, любові і краси.

Зоя Лерман була парадоксальною і трагічною особистістю одночасно. Вона була обдарована природою гармонією, яку світ не був готовий приймати. Для неї гармонією було життя її батьків, які, пройшовши через усі випробування суворої доби, залишалися злагодженими. Але коли ця модель розпалася, Зоя не змогла пережити кризу. У своїх полотнах та графіці художниця відобразила мрію про недосяжне та безпритульність самотнього генія.

Тому творчість майстрині не залежить від часу. Зоя Лерман не мала нагород та звань, що надаються владою або офіційними державними організаціями, але вона є художником у найточнішому та єдиному значенні цього слова.

Селим Ялкут. Про автора книги “Мир Зои Лерман”
Ялкут Селім Ісаакович – доктор медичних наук, член-корреспондент Нью-Йоркської академії наук, “кращий винахідник” Академії наук України (1988). Народився у 1941 році в Свердловській області під час евакуації, після війни його родина повернулася до Києва, де він закінчив медичний інститут. Перші три роки працював лікарем-терапевтом, а після аспірантури – науковим співробітником інституту онкології та радіології Національної академії наук України.

Зараз Селім Ісаакович є авторитетним фахівцем в галузі онкології, альтернативних методів лікування та клінічної алергології. Автор чисельних наукових статей, винаходів, монографій з медицини, а також літературних творів.

Автор цього альбому представляє в літературі групу професійних медиків-лікарів, що стали відомими і навіть всесвітньо відомими письменниками. Займатися художньою літературою почав з кінця 1980-х років.

Ялкут Селім – автор чотирьох книг, опублікованих у Києві в видавництві “Дух і літера” і шести книг, опублікованих у Санкт-Петербурзі в видавництві “Алетейя”, автор-редактор художніх альбомів єврейських художників, серед яких – “Мир Зои Лерман” (2008), “Світ Бориса Лекаря” (2012).

У одному з інтерв’ю письменник сформулював своє творче кредо так:
Людина, особистість та суспільство у їх розвитку та протиріччях настільки цікава тема, що все інше залишає мене порівняно байдужим. Вважаю, що писати треба доступно, захопливо, за можливості з посмішкою.

Про культурний простір Кобзар
Культурний простір Кобзар вже знайомив читачів з творчістю Зої Наумівни Лерман. Ми провели невелику виставку її робіт під назвою “Зоя Лерман, український нонконформізм в живописі“. Культурний простір Кобзар зберігає українську культурну спадщину та знайомить читачів з унікальними букінистичними виданнями і творами мистецтва.
Будь ласка, прокоментуйте
Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар