альбоми

Олександр Пащенко, майстри українського мистецтва

Олександр Пащенко майстри українського мистецтва
Автор kobzar

Альбом “Майстри українського радянського образотворчого мистецтва. Олександр Сафонович Пащенко”. Комплект репродукцій. Видавництво “Мистецтво”, 1976 рік. Розмір: 35х27,5 см. Тираж 3000 примірників.

Олександр Пащенко – майстер української графіки

Серед відомих майстрів української радянської графіки одне з провідних місць належить народному художникові УРСР, члену-кореспонденту Академії мистецтв СРСР Олександру Сафоновичу Пащенко. Народився 14 вересня 1906 року в селі Лука на Вінниччині, помер 13 червня 1963 року.

В 1928 році Пащенко приїхав вчитись до Київського художнього iнституту. По закінченні інституту О. С. Пащенко під впливом творчості Г. П. Остроумової-Лебедєвої та В. Д. Фалілеєва опанував технiку кольорової гравюри.

Саме в кольоровій гравюрі, яка стала його найулюбленішою графічною технікою, виявились найбільші досягнення художника. Та в його доробку є також багато чудових офортів і рисунків.

Олександр  Пащенко альбом репродукцій

Київські краєвиди Олександра Пащенка

Одним з основних творів О. С. Пащенка є «Київська сюїта», роботу над якою він розпочав 1937 року і продовжував протягом усього життя, поповнюючи її новими гравюрами. Скупими, лаконічними засобами, трьома-чотирма фарбами, ощадливо застосовуючи різні прийоми гравірування та кольорового друку, Олександр Пащенко передає мальовничість і поетичність київського краєвиду.

Проникливо розкриває він одну з найхарактерніших і найпривабливіших рис української архітектури її неподільний зв’язок з природою.

З «Київською сюїтою» за змістом і мистецькою формою пов’язаний альбом «Державний історико-культурний заповідник «Киево-Печерська лавра», створений у 1944-1945 роках.

У гравюрах, з яких складається цей альбом, автор показав неповторну красу й оригінальність цього всесвітньовідомого архітектурного ансамблю.

Олександр  Пащенко графіка

Пащенко в галузі індустріального пейзажу

Після другої світової війни художник Олександр Пащенко, розширюючи тематичні та жанрові обрії своєї творчості, звертається до індустріального пейзажу. Натхненний героїчною працею людей, він виконує великі цикли малюнків аквареллю та олівцем, в яких показує повоєнну відбудову індустріальних велетнів Донбасу та Придніпров’я, Дніпровської гідроелектростанції.

У 1945-1946 роках створено два однойменні альбоми “Відбудова Дніпрогесу”. Перший складається з ліногравюр, другий – з офортів.

Прагнучи збагатити й урізноманітнити арсенал своїх з художніх засобів, Олександру Пащенко вдався до складної й примхливої техніки офорта і, комбінуючи рiзнi його “манери” травлений штрих, акватинту, м’який лак тощо, домігся великого ефекту.

Монументальні за композицією, пройняті напруженим рухом, гравюри та офорти з цих альбомів дають глядачеві можливість відчути могутній трудовий порив українського народу.

Новим кроком на шляху творчого зростання О. С. Пащенка був альбом кольорових ліногравюр “У металургів Придніпров’я”, виконаний 1952 року. Якщо гравюри з “Київської сюїти” витримані переважно в кольорах тонких, ніжних відтінків, а альбом “Відбудова Дніпрогесу” становлять гравюри в дві фарби, то індустріальні краєвиди металургійних велетнів Придніпров’я та сцени з трудового життя металургів художник наповнює яскравою декоративністю.

Завдяки цьому гравюри набувають особливої життєвості й виразності: вони немовби осяяні спалахами розтопленого металу. Тема праці радянських людей звучить і в альбомах “Київ-Дніпро” (кольорові ліногравюри) та “Судноремонтний завод на Дніпрі” (офорти), які належать до кращих творів Олександра Пащенка 50-х років.

Захоплення дніпровськими краєвидами дістає своє виявлення в численних малюнках аквареллю та олівцем, виконаних у селі Новоукраїнці, поблизу Трипілля. Багато з цих малюнків, особливо олівцевих, мають непересічну самостійну мистецьку вартість. Інші ж лягли в основу кольорових ліногравюр, які відкрили нову грань у творчості художника, характеризуючи його як пейзажиста-лірика.

Дальші пошуки в галузі індустріального пейзажу цілком логічно привели Олександра Пащенка наприкінці 50-х – на початку 60-х років до роботи над творами про будівництво Кременчуцької та Київської-Комсомольської ГЕС.

В жодному із своїх попередніх творів цього жанру художник не домагався такого епічного розмаху, як у цих великоформатних гравюрах у дві фарби. Саме життя підказало йому і монументальність композиції, і, як ніколи раніше, енергійний, темпераментний штрих.

На жаль, серiя цих гравюр лишилась незакінченою. 13 червня 1963 року О. С. Пащенко помер.

Олександр Пащенко альбом репродукцій
Комплект репродукцій альбому “Майстри українського радянського образотворчого мистецтва. Олександр Сафонович Пащенко”:
 1. Дніпро з Володимирської гірки. З альбому “Київська сюїта”. Кольорова ліногравюра, 1937.
 2. Будівництво в аванкамері. Загальний вигляд. З альбома “Відбудова Дніпрогесу”. Кольоровий офорт, 1946.
 3. Земснаряд на ремонті. Офорт, 1950.
 4. Київський Державний музей образотворчого мистецтва. З альбому “Київська сюїта”. Кольорова ліногравюра, 1952.
 5. Нічна плавка. З альбому “У металургів Придніпров’я”. Кольорова ліногравюра, 1952.
 6. Річка Стугна взимку. З альбома “Краю мій рідний”. Кольорова ліногравюра, 1951.
 7. Весняні води. З альбома “Краю мій рідний”. Кольорова ліногравюра, 1955.
 8. Спорудження станції та шлюзів нижнього в’єфа. З альбома “На будівництві Кременчуцької ГЕС”. Кольорова ліногравюра, 1958.
 9. На естакаді. Крани. З альбома “На будівництві Кременчуцької ГЕС”. Кольорова ліногравюра, 1959.
 10. Портрет Т. Г. Шевченка. Кольорова ліногравюра, 1960. (на орігінальній ліногравюрі та на репродукції вказан 1961 рік).
 11. Новий Хрещатик. З альбому “Київська сюїта”. Кольорова ліногравюра, 1960.
 12. Перші сілуети. З альбома ” На будівництві Київської- Комсомольської ГЕС”. Кольорова ліногравюра. 1961.
Майстри українського мистецтва кобзар

Творчість Олександра Сафоновича Пащенка – це яскрава сторінка історії становлення та розвитку української радянської графіки. Культурний простір Кобзар має колекцію робіт цього графіка, ці роботи будуть опубліковані у наших медіа-каналах.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте