карти

Провідник по Харкову з планом міста, 1927 рік

провідник місто харків 1927 рік
Автор kobzar

Провідник по Харкову з назвами вулиць та планом міста – це важливий історичний документ радянського періоду. Відомо, що в період 1919 – 1934 рр, Харків був столицей Радянської України. Місто швидко розвивалося, з’являлися нові будинки, підприємства, та навіть цілі мікрорайони. В місто приїзджало багато людей, провідник по Харкову допомогав орієнтуватись в сотнях нових назв і вулиць.

провідник по харкову 1927

Харківське Городище – це сучасна висока частина міста, де нині інститут Народньої освіти, Окрвиконком та соціальний музей ім. Артема. Всіх мешканців в Харкові в 1665 р. було 587 чоловік; їх поділено було на сотні та десятки, на чолі яких стояли атамани. В ті часи Харків уявляв з себе фортецю, що стояла на межі південних степів, а тому мешканцям часто приходилося відбивати наскоки татар. Харківська кріпость була огорожена дубовим тином, на кутах якого бул башні. Поруч з військовою службою мешканці займалися хліборобством й промисловістю.

харків
Харків на початку ХІХ ст. Картина сфотографована в Харківському історичному музеї

Разом з розвитком промисловости і ремісництва розвивалася й торгівля.

В Харкові було 4 ярмарки: 1) Водохрещенська, 2) Спасівська, 3) Троїцька, і 4) Покровська, куди збіралися продавці, покупці з усіх кінців Росії і навіть з закордону.

В кінці XVIII століття Харків ще залишався солом’яним городом, який складався з дерев’яних хат шитих соломою, тинів, хлібних токів і садів.

З 70 років XVIII століття, з розвитком здобичі кам’яного вугілля в Донбасі і заліза в Кривому Розі і взагалі з розвитком промисловости на півдні України, Харків стає центром великих торговельних операцій, а з проведенням залізниці у ті-ж часи стає узлом великого на ті часи транспортного, товарового руху.

провідник по харкову 1927

Таке економичне положення Харкова відбилося на зовнішньому його вигляді – готелі та банки найкращі будинки міста, в той час, як культурні установи і приватні будинки архитектурно значно відстають. Це ж викликало і будову великих заводів – Паротягобудівельний завод (ХПЗ), Державний завод Електросила No 1 (ДЕЗ) (бувш. ВЕК).


За статистичними даними 1926 року, в Харкові було населення 409.505 чоловік, з них чоловіків-194.897, а жінок-214.608.

план міста Харків 1927

По професії населення Харкова розподіляється так: 1) робітників-26,11%, 2) службовців-31,18%, 3) господарів—12,88 % і 4) инших-29,83%.

По національному складу: 1) українців – 37,88 %, 2) росіян – 35,70 %, 3) євреїв – 20,21% 4) поляків-1,68 %, 5) німців-0,62 % та инш. 3,91 %.
Природний приріст населення 12,07 %. Механичний рух населення по м. Харкову: Приїхало-358,3, виїхало 291 чоловік; механичний приріст 67,3%.

Жилих будівель по м. Харкову становить 26253.

провідник по харкову 1927

Провідник по Харкову з планом міста, 1927 рік, був надрукований в місті Полтава, підприємством “Полтава-Поліграф”, тиражем 5000 примірників. Це рідкісний комплект в задовільному стані.

Провідник по Харкову

Розмір плана без рамки становить 420 х 450 мм.

Цей історичний документ можна доповнити Планом міста Харкова за 1930 рік, і деякими старовинними картами, літографіями, і книгами із нашої коллекції старовинних документів.

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

План міста Харків може бути оформлен в красиву раму. Культурний простір Kobzar пропонує послуги з оформлення творів мистецтва, географічних карт, антикварних гравюр та літографій в багетні рами. Зв’яжіться з нами і наші фахівці допоможуть вам оформити ваші предмети.

багет багетна майстерня кобзар

Культурний простір Kobzar – це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте