карти

План міста Харкова. 1930 рік

план город харьков 1930 год
Автор kobzar

Місто Харків – це найважливіший мегаполіс України. Ми маємо рідкісний план міста Харкова за часів радянської влади, коли місто було столицею УРСР.

В цьому історичному обзорі я хочу розповісти про минуле нашого міста, про те, як воно розвивалося, починаючи з 1917 року. План Харкова 1930 року допоможе нам в цьому історичному екскурсі.

план міста Харкова 1930 рік

Незважаючи на те, що в той час не було ще необхідних матеріальних та технічних умов, в Харкові вже в двадцятих роках минулого сторiччя починається як індивідуальне, так і комунальне житлове будівництво.

Ліквідація приватної власності на землю та поліпшення матеріальних умов робітничого класу, крім того, поступове відродження та модернізація промислових підприємств – все це створювало необхідні умови для житлового будівництва.

Вже до 1923-1924 років було побудовано декілька робітничих селищ, в основному – неподалік від підприємств. Прикладом такого будівництва може бути робітниче селище «Червоний Жовтень»; до цього ж періоду відноситься будівництво котеджів для робітників Харківського паровозобудівного заводу.

З 1924 року починається також широке будівництво трьох- та чотириповерхових комунальних будинків, які споруджувалися за рахунок підприємств, так і за рахунок місцевого міського бюджету.

Широкому розмаху житлового будівництва та благоустрою міста сприяло і те, що Харків з 1918 по 1934 рік був столицею Радянської України.

план Харькова 1930 год

В період двадцятих, а особливо тридцятих і сорокових років, бурхливими темпами розвивалася промисловість міста. Відновлені та реконструйовані старі заводи, такі як паровозобудівний, ХЕМЗ, «Серп і молот», «Світло шахтаря» та інші.
Побудовані нові індустріальні гіганти: тракторний завод імені Орджонікідзе, верстатобудівний завод, турбінний завод імені Кірова, шарикопідшипниковий, плитковий комбінат та багато інших.
У зв’язку з будівництвом нових заводів і фабрик та реконструкцією старих підприємств, все ширше розгорталося і масове житлове будівництво, розширювалися всі галузі міського господарства.

Будівництво заводів, фабрик, комунальних та житлових будинків розгорталося надзвичайно швидкими темпами, в величезних маштабах. Житлове будівництво проводилося і в центрі міста, і на його околицях.
Завдяки будівництву тракторного заводу та інших підприємств в східній частині Харква, в 1931-1932 роках виріс новий Орджонікідзевський район з населенням близько ста тисяч чоловік, з багатоповерховими, упорядкованими будинками.

Нове соціалістичне містечко було відбудоване в повній відповідності з усіма санітарно-гігієнічними умовами, що висувалися при будівництві соціалістичних міст. Тут створили необхідну мережу соціально-культурних та побутових установ: кінотеатри, клуби, магазини, лікарні, бібліотеки, лазні, пральні та інші. Особливо велику увагу приділили будівництву дитячих установ: шкіл, дитячих садків, ясел.

Були побудовані нові робочі селища верстатобудівного заводу, електромеханічного заводу (ХЕМЗ) та турбінного заводу імені Кірова, селище залізничників, селище імені Герцена та інші.

Широке житлове будівництво розгорнулося в Нагірному районі: біля Будинку державної промисловості та Павлова поля. в районі найбільш здоровому в санітарно-гігієнічному відношенні.

Виникли цілі нові квартали та магістралі, котрі були забудовані новими житловими будинками. В цьому відношенні особливо слід відзначити проспект імені Леніна.

Змінився і центр міста. Крім великої кількості багатоповерхових будинків його прикрасили такі чудові будівлі, як Будинок державної промисловості, Будинок проектів, готель Харків, студентське містечко «Гігант», Універмаг та інші сучасні будівлі.

Разом з цивільним і житловим будівництвом відбувалося будівництво комунальних підприємств та споруд, а так само розширення і реконструкція всього комплексу міського комунального господарства.

План міста Харкова 1930 рік

Деякі дані, що характеризують розмах житлового будівництва. В1917 році в Харкові житловий фонд становив близько мільйона квадратних метрів.

За період 1917-1940 років в Харкові було побудовано понад двух мільйонів квадратних метрів житлової площі, тобто більше, ніж за всі попередні 250 років його існування. При цьому необхідно відзначити, що нові житлові будівлі – це капітальні, багатоповерхові будинки, з усіма зручностями: газом, каналізацією, водопроводом, паровим опаленням. З’явилися цілі квартали нових прекрасних будинків, робочих селищ. План Харкова з роками змінився, але це вже інша історія…

План міста Харкова 1930 року.

план харків

План Харкова 1930 року був надрукован тиражем 6100 примірників, що робить цей документ досить рідкісним. Стан цієї мапи гарний, без суттєвих пошкоджень часом.

карта Харьков 1930 год

Данні для цього плану підготував Картвідділ УГУ Харків, який розташовувався на майдані Тевелева, 18.

Розмір мапи без рамки – 435 х 375 мм

Поринути в ті роки і подивитися на Харків 30-х років минулого століття допоможе цей короткий відео ролік з кіно хронікою тих часів

В цьому обзорі ми подивилися на Харків 30-х років 20 сторіччя. Як виглядав Харків в 1837-1839 роках можна подивитися в матеріалі – Литография. Харьков с западной стороны. Про алкогольні напої міста можна прочитати в статті – Удостоверение Водка очищенная.

багет багетна майстерня кобзар

Ця антикварна географічна карта може бути оформлена в красиву раму. Культурний простір Kobzar пропонує послуги з оформлення творів мистецтва, географічних карт, антикварних гравюр та літографій в багетні рами. Зв’яжіться з нами і наші фахівці допоможуть вам оформити ваші предмети.

культурний простір кобзар

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

Культурний простір Kobzar – це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте