документи

Третій Універсал Украінської Центральної Ради. 7.11.1917

документ універсал української центральної ради
Автор yuk

Як правильно налагодити комунікацію між молодою владою і населенням, коли немає радіо і телебачення? Надрукувати розпорядження в газеті або розіслати листівки у віддалені кінці країни та зобов’язати місцеву владу довести зміни в законі до населення шляхом інформування. Так з’явився цей примірник документу – Третій Універсал Украінської Центральної Ради від 7 листопада 1917 року.

Третій Універсал Украінської Центральної Ради

Як правило розвішувалися ці листівки біля губернських, земських хат, церков. Вони також передавалися в місця дислокації армії.

Третій Універсал Украінської Центральної Ради є одним з основних юридичних документів молодої Української Народної Республіки.

Після Жовтневого збройного повстання в Петрограді почалася потужна експансія комуністичної ідеології в Україну. Ще не зміцнена Українська Центральна Рада зіткнулася з формуванням псевдодержавного ладу у східних областях України під прапором більшовиків з метою дискредитації центральної влади і подальшого захоплення українських територій.

Під виглядом громадянської війни регулярні війська російських комуністів почали активні бойові дії з військовими формуваннями тимчасового россійського уряду на території України. Українська Народна Республіка довгий час підтримувала нейтралітет, але невдовзі вступила в протистояння з більшовиками і відновила контроль над більшою частиною Українських земель. У листопаді верховенство влади Центральної Ради визнали Київський, Катеринославський, Одеський, Полтавський комітети РСДРП(б), ряд Рад робітничих і солдатських депутатів міст України, всі селянські Ради.

Продовжуючи формування міцної держави, Українська Центральна Рада (УЦР) 7 (20) листопада 1917 р. ухвалила III Універсал. У ньому УЦР проголосила розвиток Української Народної Республіки у складі федерації вільних народів і формально не розривало зв’язку з Росією. Україна не претендувала на повний суверенітет у III Універсалі.

Це було обумовлено тим, що жовтневі події в Петрограді трактувалися як військовий переворот, який треба негайно ліквідувати. У цей момент в УНР всі закони, розпорядження та постанови Тимчасового уряду залишалися в силі, якщо вони не були скасовані Центральною радою або Генеральним секретаріатом. На всій території УНР зберігали свої посади офіційні посадовці, призначені Тимчасовим урядом Росії, тому потрібно провести вибори у Всеукраїнські Установчі збори.

До цього вся влада належала Центральній Раді та Генеральному секретаріату. У III Універсалі прописані такі демократичні принципи, як свобода слова, друку, віросповідання, спілок, зборів, страйків, недоторканність особи і житла.


Росіянам, полякам та євреям була прописана національна автономія. Пом’якшувалися умови праці, вводився 8-ми годинний робочий день. Була скасована смертна кара.

Приватна власність на землю була скасована. Визнавалося, що їй володіє весь народ УНР, без необхідності викупу своїх земельних ділянок.

Об’являлось про реформу самоврядування. Вибори у Всеукраїнські Установчі Збори призначалися на грудень 1917 року. До цього вся влада в країні належала Центральній Раді та Генеральному Секретаріату.

Влада УНР поширювалася на Київську, Подільську, Волинську,Чернігівську, Полтавську, Харківську, Катеринославську, Херсонську і Таврійську (північні повіти, без Криму). Питання про територіях, населених корінним українським населенням,(Курська, Холмська, Воронезька, Кубань) передбачалося вирішити в майбутньому.

Цей історичний документ, один з найважливіших документів молодої Української держави. В ньому були прописані основоположні принципи державності, задекларовані демократичні наміри майбутнього самоврядування, описане толерантне відношення до всіх національностей, яки проживають на територіі України.

Третій Універсал Украінської Центральної Ради

Документи часів Української Народної Республіки формують уяву про прагнення українського народу до створення могутньої Європейської держави. В той же час, в III Універсалі підкреслюється миролюбива позиція Української держави стосовно відносин з північним братнім народом. Територіальні вопроси відкладаються до часів встановлення миру і стабільності на територіях колишньої Російської Імперії.

З часом, радянська влада, яка захопила теріторію України, вилучала і знищувала ці документи. Сам факт існування УНР виставлявся в карикатурному, спотвореному вигляді, проводилися репресії проти українськіх патриотів. На довгі роки ідея створення Української державності була заборонена.

Третій Універсал Украінської Центральної Ради

Третій Універсал Украінської Центральної Ради від 7 листопада 1917 року є унікальним примірником документу музейного рівня, який був збережений у гарному вигляді. Цей документ прикрашає нашу колекцію рідкісних і надзвичайно важливих з історичної точки зору документів часів Української Народної Республіки.

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

Про автора

yuk

Букініст, культурний та громадський діяч, один із співзасновників культурного простору Кобзар. Працюю над збереженням культурної спадщини України

Будь ласка, прокоментуйте