альбоми

Касіян Василь Ілліч, альбом репродукцій, 1962

Касіян Василь Ілліч, альбом репродукцій, 1962
Автор kobzar

Касіян Василь, альбом репродукцій українського митця графіка, творчість якого безпосередньо пов’язана з досягненнями та розвитком графічного мистецтва в Україні.

касіян василь автопортрет

Касіян народився 1 січня 1896 року в селі Микулинцях на Покутті (зараз це Святинський район Івано-Франківської області) в сім’ї селянина. Покуття , як і всі західноукраїнські землі, було тоді відірване від України і перебувало під владою Австро-Угорщини.

Ще змалку виявилися у Касіяна здібності до малювання. Навчаючись у початковій, а згодом у реальній школі в Снятині, він залюбки копіював малюнки з журналів, репродукції, що їх давали йому вчителі. Талановитий юнак мріяв здобути мистецьку освіту, стати художником. Але здійсненню цих намірів надовго перешкодила перша світова війна.

касіян альбом репродукцій 1962 рік

У 1915 році Касіян був мобілізований до австро-угорської армії. Протягом п’тирічного перебування на фронті, в бойових походах, шлях яких полягав мало не по всій Центральній Европі, а згодом у таборах для військовополонених, він багато малював. В альбомах, з якими Касіян ніколи не розлучався, на клаптиках паперу з’являлися начерки, етюди, що зображували бойові епізоди, сцени з життя військовополонених.

Навчання у Празі

В 1920 році Касіян вступив до Академії образотворчих мистецтв у місті Прага. Тут він пройшов хорошу реалістичну школу. Основним його вчителем був Макс Швабінський (1873-1962), видатний графік-реаліст, згодом народний художник Чехії. Одночасно з навчанням в академії він відвідував філософський факультет Карлового університету та Українського вільного університету. Празький період навчання Касіян відображав у своїх творах: “Робітнича родина”, “Перепочинок”, “Безробітні на мосту” та інших.

касіян селянка з покуття

Під час літніх канікул Касіян виїздив на Закарпаття, де багато малював з натури. Серед його офортів, гравюр, літографій періоду навчання в академії зустрічаються роботи, які дихають справді народною силою: “Гуцул”, “Селянка з Покуття”, “Жебраки”. Ранні твори Касіяна вражають глибиною задуму, майстерністю виконання, особливою життєвою експресією.

Після закінчення академії, у 1927 році, Касіян повертається в Україну. 1927 роком датується єдина праця Касіяна в монументальному мистецтві — пам’ятник воякам УГА, встановлений коштом української громади чеського міста Ліберець біля українських військових поховань на військовому цвинтарі Ліберця. Він являє собою скульптурну композицію в суто українському стилі: мати із двома дітками зажурено дивляться на полеглого чоловіка-батька.

Вікіпедія

За порівняно короткий час, живучи спочатку в Києві, Касіян почав свою діяльність на посаді професора Київського художнього інституту (нині — Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури).

касіян український графік

Касіян у Харкові

З 1930 року працює в Харкові. Касіян брав участь у організації Українського поліграфічного інституту. До кінця 1937 р. викладав та був завідувачем кафедри художньо-технічного оформлення поліграфічної продукції.

У той час Касіян черпає життєвий матеріал до своїх творів на заводах Харкова, на будівництві Дніпрогесу, на вугільних шахтах Донбасу. Він створює гостропублістичні і сповнені напрудженої динаміки твори, які написані з реальної дійсності та оспівують трудовий героїзм того часу.

На початку 30-х років з’являються широко відомі нині цикли його гравюр “Донбас” (1931), Дніпрельстан (1932). Кращи екстампи з цих циклів: “Прорив ліквідуємо, план перевиконаємо”, “Справа честі”, “На штурм прориву”, “Ковальский цех”, “Електрозварники”, “Прокатники”, “Кочегар”, “Перший трактор ХТЗ” та ін.

касіян прорив ліквідуємо

У 1934 році роботи Касіяна експонувалися на Венеціанському Бієнналє. Один з італійських критиків писав:

Я ніколи не забуду роботу “Штурм прориву” та шість інших гравюр, в яких Василь Касіян зафіксував кульмінаційні моменти титаничних справ. Бути сучасним – означає відчувати красу своєї епохи.

На початку 1938 р. В. І. Касіяна запрошують до Харківського художнього інституту. Будучи там професором, він поєднував творчу та викладацьку роботу з посадою завідувача кафедри графічних мистецтв та заступника директора з навчальної та наукової частини, аж до початку другої світової війни. У цей період він робить твори, які по праву входять у класичний фонд української графіки радянського періоду.

Шевченко та селяне

За часів другої світової війни Касіян жив та працював в Казахстані (станиця Талгар), а згодом в Узбекистані (Самарканд). У Самарканді художник працював завідувачем кафедри українського відділення Московського державного художнього інституту. Для цього періоду його творчості характерні роботи: “Талгарські акварелі”, “Люди Самарканда”, “Самаркандські краєвиди”, “Ала-Тау опівдні”, “Регістан після дощу”, “Казах”, “Дехканин”, “Рахіма Халімова”, “Узбецька наречена” та ін.

Київський період життя Касіяна

У 1944 році, після повернення до Києва, продовжив працювати на посаді професора, завідувача кафедрою Київського художнього інституту. Того ж року художнику було присвоєно почесне звання народний художник СРСР. Він став засновником цілої художньої школи української графіки. Основне місце серед творів Касіяна цього періоду займають гостропубліцистичні малюнки, листівки, плакати.

Шевченко з казахським хлопчиком

Одні з найкращих робіт Касіяна були датовані 1960-1961 роками. Це зокрема робота “Шевченко з казахським хлопчиком“, новий портрет Тараса Шевченка, портрети київських метробудівців.

Касіян та книжкова графіка

Ілюструванням книг Касіян захопився змолоду. Ще в 1925-1926 роках він створив цикл дереворитів до “Кленових листків” Василя Стефаника, які відразу ж закріпили за ним славу талановитого ілюстратора. У 30-ті роки майстер багато працює в книжковій графіці.

Наприкінці 30-х років і в предвоєнний час він елюструє твори Миколая Гоголя та Івана Франка, Панаса Мирного та Миколи Коцюбинського, Архипа Тесленка, Андрія Головка та Павла Тичини. Багато років графік працював над ілюструванням творів Тараса Шевченка.

Касіян графіка для Кобзар і поеми Гайдамаки

Перші малюнки до поеми “Гайдамаки” Касіян створив у 1918 році. Відтоді шевченківська тема стала однією з провідних в його творчості. На протязі майже сорока років майстер повертався до ілюстрування “Кобзаря”.

Ясне розуміння суті Шевченкової творчості, глубоке знання життя українського народу, його історичного минулого, його культури – ось що дало змогу художникові створити малюнки, духом своїм, образним ладом, стилем органично близьки поезії Шевченка.

Образ Кобзаря постає перед нами в літографіях “Шевченко серед селян” та “Шевченко в Україні” (1939). Ці твори належать до найпопулярніших та найбільш розтиражованих його малюнків.

Касіян гнів Шевченка, свою Україну любіть

Образ Шевченка увійшов до циклу плакатів “Гнів Шевченка – зброя перемоги” (1942-1943). Образ великого поета постає і в ілюстраціях до роману Оксани Іваненко “Тарасові шляхи”, над якою графік працював багато років.

За своє творче життя Василь Касіян створив близько 10 тисяч робіт: гравюр, офортів, ілюстрацій до творів класиків літератури. Помер Василь Ілліч Касіян 26 червня 1976 року. Твори Касіяна зберігаються у Національному художньому музеї, в інших музеях України та у приватних колекціях.

Касіян альбом репродукцій, 1962 рік

Альбом репродукцій Касіян Василь Ілліч складається з 44 робіт. На суперобкладинці автопортрет (дереворит, 1956). Автор предмови та упорядник Г. С. Портнов. Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної культури УРСР. Київ. 1962-50 с.+ 44 іл. Оклад твердий, тканинний. Формат альбомний. На українській та російській мовах.

Про культурний простір Кобзар

Культурний простір Кобзар має колекцію авторських ліногравюр Василя Касіяна. Найближчим часом ми плануємо об’єднати кілька робіт відомих українських художників-графіків в один лот та додати на сайт ще більше цікавих описів.

Якщо вас цікавить українська графіка, напишіть мені електронною поштою, я вас проконсультую.

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте