документи

Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру. 1918 рік

Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру.
Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру.
Автор kobzar

Від Управи Всеукраїнського Союзу Земств. Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру. Цей дуже важливий документ відібражає дух часу на початку 20-го століття – массове переселення украінців в пошуках кращої долі.

Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру.

До війни було велике переселення з України до Сибіру. Особливо багато (десятки тисяч) українських ходоків пішло в першій половині 1914 року до Сибіру для того, щоб знайти там підходящі участки землі. Літом 1914 р. почалася війна, і переселення само по собі припинилось.


А зараз у всі земства на Україні надходять від селян листи, в яких селяне прохають відповісти їм, чи можна переселятися до Сибіру. В відповідь на ті листи — земство—(Управа Всеукраїнського Союзу Земств) і напечатало цю відозву.

Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру.
Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру. Українською мовою

До Сибіру переселятися зараз не можна.

  • Перше через те, що всі старі закони і правила про переселения знищені, а нових законів поки що нема.
  • Україна стала Самостійною Державою і встановить свої власні закони і правила для переселенців. в Сибіру також будуть свої закони про переселення.
  • Друге, неможна йти за Урал і тому, що в Сибіру зараз війна.
  • Третє, ходять чутки, що переселенців-українців зараз в Сибіру зневажають, руйнують їх майно і здобутки, а то навіть зовсім виганяють. Коли отже наступить в Сибіру мир, коли будуть вироблені нові закони і права про переселення, тоді Українська держава прийде до згоди, що до порядку переселення, і забезпечить права українських переселенців на землю в Сибіру.
  • Тоді українські земства знов надрукують листи про новий порядок і правила переселення і знову пришлють ті відошви населенню.
  • А поки що — земство не радить рушати з місця навіть тим селянам, котрі вже знайшли для себе в Сибіру землю.
  • ІІереселення-річ трудна і небезпечна. Тисячі переселенців вернулися з Сибіру, позбувшись всього тільки тому, що не знали про правила, як одержати землі в Сибіру.
  • Земство до війни стежило за переселенням: печатало книжки і листки про Сибір, про правила переселення, про дешевий переїзд, про те, як і де отримати переселенські бумаги, в яких місцях Сибіру е вільна земля.
  • Хто читав ті книжки, той з розумом рішав, чи варто переселятися і чи вистарчить на се сил, чи ні. І тепер земство стежитиме за переселенням.
  • Всі українські земства об’єдналися в Союз, а при ньому засновано Переселенське Бюро. Це Бюро тимчасово перебуває в Полтаві і стежить за справою переселення, за законами і правилами, які до цього відносяться.
  • Земське Переселенське Бюро буде відповідати на всі листи і буде давати всі справки и поради по переселенню.
  • Крім цього переселенське Бюро буде сповіщати всі українські повітові і губерніяльнi земства про все, що буде нового в переселенській справі.
  • Управа Всеукраїнського Союзу Земств радить всім, хто думав переселятись, – звертатись за порадою і за справками (по переселенню) в переселенське Бюро (Полтава), або в своє повітове земство.
  • І лише тоді можна рушати на переселення, коли будуть відомі всі правила і коли в руках буде переселенська бумага, по якій можна мати надію на одержання землі на новім місці.

15 Серпня 1918 р.

Управа Всеукраїнського Союзу Земств.

Друк. Киівськ. Губерн. Народн. Управи.

Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру.
Треба тимчасово припинити переселення до Сибіру. Російською мовою

Чому ці рідкісні документи часів УНР дуже важливі?

Кажуть, що історія розвивається по спіралі. Те, що було актуально для молодої Української держави 100 років тому, актуально і зараз. Змінилися тільки напрямки міграції українців, але не змінилося (на жаль) бажання людей покинути нашу країну в пошуках кращої долі. Історію потрібно вивчати, аналізувати, і недопускати історичних помилок.

Цей простий аркуш паперу з текстом, дивом зберігся в приватній колекції. Після приходу в Україну радянського режиму, більшість цих документів були вилучені і знищені. Зберігання подібних документів каралося арештом і вже примусовою висилкою в ту ж Сибір.

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте