книги

Тіні забутих предків М.Коцюбинський, 1929 рік

Автор Pavel
Тіні забутих предків М.Коцюбинський 1929 рік

Антикварна книга “Тіні забутих предків”, автор М. Коцюбинський, 1929 рік видання

Тіні забутих предків М.Коцюбинський 1929 рік

Твір Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків», якого сюжет, ідею й мистецьку форму знайшов поет на верхах гуцульських Карпат, у нетрях їхніх лісів, на чорногірських полонинах, не є відокремлене явище в українському письменстві.

Тіні забутих предків М.Коцюбинський 1929 рік

Гуцульщину— ту свою найближчу батьківщину — оспівували, її красу змальовували гуцули з походження — поети Осип-Юрій Федькович і Иван Семанюк (Марко Черемшина).

антикварна книга М.Коцюбинський 1929 рік

Перший у поезіях і головно в оповіданнях — соняшних, блискучих картинах, овіяних сяйвом розкішної весняної природи, святкових настроїв-переживань буйного гуцульського народа. Другий у настроєвих картинах — частіше чорних, прибитих, ніж соняшних, настроїв.

Перший – Федькович — в ентузіястичних поривах, у захопленні красою гір і людей, другий — Черемшина— в трагічних переживаннях на тлі переважно соціяльних злиднів передвоєнного часу та в її розболілому, кривавому стражданні за часів світової війни, коли гуцульські села вигибали, але й у не менш щирому сміху і в’їдливому насміху над окремими постатями й цілими гуртами гуцулів і гуцулок (Парасочка) — болю й сміху, розсипаному в імпресіоністичних картинах.

М.Коцюбинський 1929 рік

Крім цих, що кість від кости, кров від крови своєї Гуцульщини, спиняються на сюжетах з гуцульського життя і письменники та поети з інших українських земель. Змальовують природу й життя гуцулів письменники, що довше чи коротше пробувають на Гуцульщині, проймаються красою і величчю її гір, лісів, полонин, її бистрого, рвучкого, дикого Черемоша, — вдумливо приглядаються до життя цього оригінального, старовинного українського племенитих тіней забутих предків», буйних, хоч занднями битих, завжди бадьорих, вічно-молодих, стужених за красою життя, синів чорногірських верхів.

Складають свою данину Гуцульщині галичани: Іван Франко в поезіях і в оповіданнях «Терен у нозі» та «Як Юра tillикманюк брив Черемош», та Антін Крушельницький у повісті згуцульського життя «Рубають ліс». Оспівують Гуцульщину, захоплені нею, сини українського низу, українських степів-Гнат Хоткевич у повісті на тлі життя колишніх гуцульських «опришків» — «Камінна душа» та О. Олесь у поетичному циклі «На зелених горах». Зачіпають у своїх поезіях Гуцульщину Леся Українка й Спиридон Черкасенко,— цей останній у циклі «З гір — орлята».

Тіні забутих предків М.Коцюбинський 1929 рік

Але найніжніше з усіх відчула красу гуцульських Карпат і змалювала і у своїх оповіданнях-поемах буковинська письменниця Ольга Кобилянська.

Поки врешті не зазнайомився з Гуцульщиною, перебуваючи влітку р.р. 1910, 1911 і 1912 в с. Криворівні, Михайло Коцюбинський, що захопився не тільки її красою-природи й людини, її життя-побуту, але що і відшукав і оспівав у героях свого твору життьовий світогляд давнозабутих предків української нації та дав синтезу зусиль усіх творців поетичної Гуцульщини.

Тіні забутих предків М.Коцюбинський 1929 рік

Коцюбинський – син Поділля!.. Творець поетичної гуцульської поеми-казки!..

Поділля — Чернігівщина і Гуцульщина! Які, далекі, які різні одна від одної землі України! І як легко переходить цей творець від одної до другої! Як своєрідно відтворює він настрої подільсько-чернігівської землі в творі: «Fata Morgana», полтавської-в «Intermezzo», басарабської — в «Для загального добра», кримської — в «На камені», якою певною рукою змальовує він гуцульські «Тіні забутих предків»!

Роз’яснення цієї проблеми треба шукати в умовах життя Коцюбинського, яке переплило між Поділлям і Басарабією, Кримом і Чернігівщиною, Полтавщиною та Гуцульщиною, за якого він теж чимало часу побував поза межами України в Італії, на Ciцілії, на Капрі-сприймав у свою істоту подих своєї і чужої землі, мову свойого й чужих народів, своєї і чужих культурнусякого часу, — чимало спостерігав і зауважував, чимало переживав і передумував, чимало із спостереженого перетворював — переживав удруге у своїх писаннях.

М.Коцюбинський 1929 рік

Про автора

Pavel

Автор контенту, цікавлюсь виданнями старих книжок та історією України, працюю з культурним простором Кобзар

Будь ласка, прокоментуйте