книги

Кобзарь 1860 р. Тараса Шевченка. Репринт

репринт кобзар шевченко
Автор kobzar

Кобзарь. Є книги, над якими час не владний, бо в них пульсує жива історія народу, сила, краса його творчого генія. Такою книгою в українській літературі є “Кобзарь” Тараса Григоровича Шевченка. Після смерті поета, у факсимільному відтворенні, видавався Кобзар 1860 року. Цей репринт Кобзарь 1860 року, був надрукований в 1981 році, тиражем 10000 екземплярів.

кобзарь 1860 тарас шевченко репринт

Минувшина, говорив Гете (хай навіть і з деяким перебільшенням), залишається в нашій пам’яті завдяки поетові, а не історикові. Шевченка це стосується насамперед. Його творчість становить цілу епоху не тільки в літературі, але й у всіх сферах соціально-політичного, громадсько-культурного життя України ХІХ ст.

Початок її був покладений невеличкою поетичною збіркою з восьми поезій “Кобзарь”, що побачила світ 1840 р. Пізніше, в 1844 році, світ побачив книгу “Чигиринський кобзар і Гайдамаки” . Останнє прижиттєве видання творів великого поета вийшло в 1860 році.

Появі цієї книги передувала складна й досі не у всіх деталях висвітлена історія. Можливо, дещо так і не вдасться до кінця з’ясувати, але й те, що відомо, має для нас немале пізнавальне та наукове значення. Ми ставимо собі за мету стисло розповісти про підготовку до видання “Кобзаря” 1860 р., його цензурні митарства, його суспільний та ідейно-художній резонанс.

кобзар тарас шевченко репринт

Насамперед звернімо увагу на те, що за двадцять років, які минули з часу виходу «Кобзаря» 1840 р., в житті і творчості Шевченка сталися істотні зміни. Від елегій у дусі народної пісні-романсу, іменованих “думками”, й соціально-побутових та історико-героїчних поем Шевченко пройшов стрімкий висхідний шлях до поезії глибокого суспільно-політичного змісту, сягнув ідейно-художніх верховин, які вивели нову украінську літературу на світову арену.

Наприкінці 50-х років XIX ст. в Росії назрівала революційна ситуація, і поезія Шевченка була вкрай злободенною, потрібною. Заборони й переслідування не могли перепинити їй шлях до читача.

Із закордонного видання “Новые стихотворения Пушкина и Шевченки” (Лейпціг, 1859), з поширюваних у той час списків стали відомі революційні твори українського поета “Сон”, “Кавказ”, “Холодний Яр”, “Заповіт”, “І мертвим, і живим…”. У російській періодиці друкувалися волелюбні поезії “Минають дні, минають ночі”, “Сон”.

тарас григорович шевченко кобзарь

Своїх друзів Шевченко знайомив з “невольничою музою” (таємно написаними на засланні поезіями), його захоплено вітали на літературних читаннях у Петербурзі. Особливо міцні братерські зв’язки поет підтримував з відомими классіками М. Чернишевським, М. Михайловим, 0. Плещeєвим, братами В. і М. Курочкіними та іншими співробітниками найперeдовішого тоді в Росії журналу “Современник”.

Про те, наскільки ім’я і творчість Шевченка були популярні серед прогресивно настроєної інтелігенції ш е до того, як “Кобзар” 1860 р. побачив світ, можна судити зі слів російського поета О. Плещеєва:

Появи віршів Шевченка нетерпляче чекали всі, не тільки його земляки, але і росіяни, здатні розуміти справжню поезію. Тепер ви на кожному кроці зустрінете у нас людей, що захоплюються Шевченком, вивчають навіть малоросійську мову для того, щоб прочитати його вірші.

Журнал «Светоч» повідомляв:

Незабаром вийде нове видання творів відомого українського поета Тараса Шевченка. Можна з певністю сказати, що вірші Т.Г. Шевченка витримають два, три, навіть більше видань, тому що ім’я Шевчена стало так саме відоме, як ім’я Пушкіна і Гоголя.

А ми, тим часом, познайомимося з рідкісним виданням Кобзаря, який побачив світ за радянських часів української історії.

Репринт Кобзарь 1860 року, надрукований в 1981 році

кобзарь 1981 шевченко

Цей репринт Кобзарь був надрукований в 1981 році в місті Київ, видавництвом художньої літератури “Дніпро”, тиражем 10000 екземплярів. Комплект складається з репринту книги “Кобзар”, предмови до факсімільного видання “Кобзаря” 1860 року, футляра з назвою.

Творчість Тараса Шевченка знайома кожному українцю – це історія України. Пропоную переглянути документальний фільм з віршами поета – “Розповіді про Шевченка” з архівів Першого Національного телеканалу.

Сценаристи: Л. Копиця, Д. Островська, 1963 рік. © Київська кіностудія науково-популярних фільмів

Будь ласка поширюйте статтю в соціальних мережах, це допоможе нам підвищіти якість та користь контенту на сайті kobzar.in.ua

Кобзар

Про автора

kobzar

Культурний простір Kobzar - це бібліотека антикварних книг, галерея живопису, сучасного мистецтва та графіки, виставка предметів старовини і онлайн аукціон.

Ми допомогаємо реставрувати антикварні книжки, консультуємо по вопросах купівлі-продажу живопису, книг, меблів для бібліотек, та предметів старовини.

Будь ласка, прокоментуйте