книги

«Меч Духовний» Лазар Баранович. 1666 рік

меч духовний лазар баранович 1666 рік
Автор bouquiniste

Книга Лазара Барановича «Меч Духовний» видана 1666 року в друкарні Києво-Печерської лаври та занесена до каталогів особливо цінних і рідкісних стародруків.

меч духовний

Наукову атрибуцію проведено за каталогом Я. Запаска, Я. Ісаєвича «Пам’ятки книжкового мистецтва. Каталог книг, виданих на Україні. Книга перша (1574-1700)». – Львів, 1981, № 431.

меч духовний лазар баранович 1666 рік

Окремі примірники цього видання зберігаються у провідних музеях і наукових бібліотеках України, Росії, Чехії.

антикварна книга 1666 рік

Кодикологічна формула видання: [15], 465, [1] арк. Рядків – 26, 35. Друк у дві фарби. Сторінки в лінійних рамках. Шрифти: 10 рядків — 85, 62 мм. Формат книги – 2°. Кустоди.

лазар баранович 1666 рік
меч духовний 1666 рік

Особливу мистецьку цінність становить серія гравюр-дереворитів: форта, фронтиспис (арк. 2 нн. зв.), шмуцтитул (арк. 1), 54 ілюстрації в тексті з 49 дощок, заставки, ініціали, кінцівки. Виливні прикраси. Книгу ілюстрували гравери, що підписувалися ініціалами: KP, Іліа, ТП, KZ, BP.

редкая книга меч духовный 1666 год
стародрук меч духовний

Майстер Ілля (також Iлiа, Илiя, I.С.С.К., Helias та ін.) – найбільш плідний вітчизняний гравер XVII ст. – працював на замовлення львівської та київської друкарень. Підготував серію дереворитів до «Патерика Печерського» (1661 р.). На сьогодні відомо близько 500 граверних кліше його роботи.

антикварна книга меч духовний
музейная редкость  книга меч духовный 1666 год

Значний внесок у розвиток українського друкарства зробив Лазар Баранович – видатний церковний діяч та поет. У Києві 1666 року видано збірник його проповідей на утвердження християнської моралі під назвою «Меч духовний», що символізує Слово Боже.

лазар баранович меч духовний
букинистическая редкость меч духовний

Лазар Баранович народився, за одними даними, наприкінці XVI століття, за іншими — 1620 р. в селянській чи міщанській родині. Навчався в різних колегіях: у Вільні, Києві. На початку 40-х років став наставником Києво-Могилянського колегіуму, а з 1650 року — його ректором, викладав тут філософію. Заснував у Чернігові власну друкарню, об’єднав коло себе гурт інтелектуалів та поетів у Чернігівському культурному осередку. Був відомим громадсько-політичним діячем свого часу і видатним поетом. Видав багато книг, з яких найцікавіші: «Меч духовний» (1666), «Труби на дні нарочиті» (1674), велику поетичну збірку «Аполлонова лютня» (1671). Писав польською та давньоукраїнською мовами.

лазарь баранович

Друкарня Києво-Печерської лаври була заснована 1615 року відомим вченим, просвітителем, архімандритом Єлисеєм Плетенецьким. На початку XVII столітті він придбав у місті Стрятині друкарню у братів Балабанів і перевіз її до Києва. Друкарня Києво-Печерської лаври працювала безперервно понад 300 років (початок XVII ст. – 20-ті рр. XX ст.).

стародрук киево печерская лавра

Оправа книги: дерево, шкіра коричневого кольору з орнаментальним тисненням золотом. Книга у доброму стані збереження. Відсутній титульний аркуш.

меч духовний 1666 год

Київські стародруки пережили війни, цензурні утиски, стихійні лиха. Великі пожежі 1772 і 1849 років знищили лаврську бібліотеку. 29 лютого 1780 року на Подолі в Києві згоріла бібліотека Києво-Могилянської академії – загинуло понад 800 книг. 1811 року згорів київський магістратський архів. На сьогодні київські стародруки є рідкістю.

старая книга меч духовний

Книга має музейне, художнє, історико-культурне значення, займає чільне місце в історії вітчизняного книгодрукування та є бібліографічною рідкістю. Наявність цього видання в бібліотеках, музеях і в приватних зібраннях визначає особливий статус цих колекцій.

лазарь баранович

Збірка проповідей одного з найвідоміших українських духовних діячів XVII століття чернігівського єпископа Лазаря (Барановича) “Меч Духовний їжаку є Дієслово Божий” народилася в досить переломний і для російського і для українського соціуму час. В той же час в Росії в 1660-х роках різко загострився конфлікт між світською і духовною владою за провідну роль в суспільстві: ці тенденції втілювали цар Олексій Михайлович і патріарх Никон.

меч духовний 1666 рік

Самовизначенням єпископа Лазаря якраз і став “Меч духовний”, нарядно оформлений, надрукований в друкарні Києво-печерської Лаври і приподнесенный Олексію Михайловичу на знак лояльності. І той факт, що книга былы урочисто присвячена цареві, що свідчить величезна гравюра на усю сторінку, то вона справила велике враження, була схвалена собором і не лише поступила в продаж, але і розсилалася по монастирях. Єпископ Лазар (Баранович) наступного 1667 року був рукопокладений в архієпископа.

меч духовний 1666 год

Що стосується художніх якостей видання дискусії практично не виникає – 56 проповідей на церковно-слов’янській мові супроводжуються 55 відбитками гравюр. Частина гравюр узята з ранніх книг видаваних друкарнею Києво-печерської Лаври датованих 1630 роком (на церковно-слов’янському не використовуються арабські цифри, а буквений позначався буквами АХЛ). Крім того, текст узятий в лінійні рамки численними декоративними прикрасами, що супроводжуються, буквицею і заставками .

киево печерская лавра лазарь баранович

Книга є безумовно видатним пам’ятником української книгодрукування і займає в його історії почесне місце.

меч духовный букинистика

Цей екземпляр переплетений оригінальною дерев’яною палітуркою обтягнутою коричневою шкірою з орнаментальним тисненням і бічною застібкою. Втрачена одна бічна застібка і титульний аркуш (копія титульного аркуша додається). Книга в дуже гарному колекційному стані.

Ця книга шукає нового власника, вона виставлена на аукціон Violity – посилання на лот.

Про автора

bouquiniste

bouquiniste коллекционер редких антикварных книг, живописи, графики и предметов старины. Участвую в реставрации и спасении редких букинистических изданий, заинтересован в создании библиотеки библиографических редкостей...

Будь ласка, прокоментуйте