Українська народна вишивка. Державне видавництво “Мистецтво”, Харків, 1936 рік. Представлені вишивки Поділля і Київщіни, які були відібрані з матеріалів першої виставки українського народного мистецтва в Києві. Альбом складається з 20 аркушів ілюстрацій.

Українська вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. (Вікіпедія)

Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як ліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.

Українська вишивка складається з візерунків, які мають свій символізм та геометрію. Велику увагу приділяли кольоровій гамі малюнку. Складний орнамент вишивки потребував майстерності майстериці, ручної роботи, та тривалого часу ретельної праці.

В кожному з регіонів України орнаменти вишивки відрізнялися за кольором і за зображенням символів.

Орнаменти та візерунки української вишивки служили не тільки прикрасою, а й захистом для своїх володарів. Історично склалося так, що вишивка вважалася родинним оберігом. Бабуся, мати, або наречена, вкладала в свою роботу любов, та віддавала вишивку онуку, дитині, чоловіку.

Вважається, що українська вишивка здатна підсилювати та оберігати того хто її носить або зберігає у себе в домівці.

Вишивання було дівочим заняттям, дорослі жінки займалися ним рідко, хіба що допомагали дочкам дошивати посаг (придане) перед весіллям. У звичайний набір скрині посагу обов’язково входили вишиті рушники та сорочки.

Альбом “Українська народна вишивка”

Культурний простір Кобзар прагне про збереження української культурної спадщини.
Будь ласка, прокоментуйте
Ви повинні бути авторизовані, щоб залишити коментар